Kategoriler
Teknoloji

Jack Dorsey: Bitcoin İnternet’in ulusal para birimi haline geliyor

Geçtiğimiz günlerde Twitter CEO'su Jack Dorsey, Facebook’un Libra projesine katılmayı şiddetle reddetti ve Bitcoin ve kripto para birimlerinin İnternet’in geleceği olduğu inancını yineledi.

Dorsey'e New York'taki bir Twitter etkinliği sırasında Twitter'ın, kripto para birimi projesinde Facebook'u destekleyen şirketlerden oluşan Libra Association'a katılıp katılmayacağı sorulmuştu.

“Kesinlikle hayır!” diye cevapladı ve Libra'nın İnternet’te doğmuş fakat bir İnternet standardı olamayacağını belirtti.

“Bir şirketin (Facebook) niyetiyle doğdu ve şahsen inandıklarımla ve şirketimizin neye dayanmasını gerektiğiyle tutarlı değil” dedi.

İLGİLİ:  Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı

Bitcoin: İnternet’in ulusal para birimi

Dorsey daha sonra Bitcoin ve diğer ademi merkeziyetçi kripto paralara olan inancını İnternet parasının geleceği olarak yineledi.

Dorsey, “İnternetin neredeyse her yönden gelişmekte olan bir ulus-devlet olduğunu düşünüyorum” dedi. “Neredeyse artık kripto para birimi ve bitcoin şeklinde bir para birimi var.”

Twitter CEO’sunun Bitcoin’e olan bu inancı derinlere iniyor. Kripto paraların ölçeklendirme çözümü Lightning Labs’ın yatırımcısı ve Twitter kullanıcılarının birbirlerine kripto olarak bahşiş vermelerini sağlayan Tippin'in bir hayranı. Bu yılın başlarındaysa Bitcoin ekosistemine açık kaynaklı katkılar üzerinde çalışmak için mühendis ve tasarımcıları işe almayı planladığını ve doğrudan kendisine ulaşılmasını istemişti.

İLGİLİ:  122 milyon dolar sahte faturayı Facebook ve Google'a kesti

Haziran ayında, Dorsey, Bitcoin’in markasının gücü de dahil olmak üzere diğer kripto para birimleri üzerindeki üstünlüğüne olan inancını şu şekilde anlatmıştı; Mucit Satoshi Nakamoto tarafından ortaya konan prensiplerin saflığı, arz sınırı (sadece 21 milyon bitcoin olacak) ve kriptonun icadından bu yana geçen 10 yıl içerisinde karşılaştığı zorluklar ve saldırılara karşı dayanıklılığı.

İLGİLİ:  Artırılmış gerçeklik güneş gözlüğü ile tanışın

Twitter ve Libra

Dorsey ayrıca Libra'nın kripto para birimi olarak tanımlanma konusunda sorunları olduğunu söyledi. “Bu etiketi rahatlıkla kullanıyorlar… Bunun bir hile olup olmadığını bilmiyorum, ama bu şeyin çalışması için kripto para biriminin gerekli olmadığından eminim” söyledi.

Geçen haftanın başlarında, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, Libra'ya yönelik eleştirileri yanıtlamak için Kongre'ye çağrıldı. ABD regülatörleri tarafından onaylanmadığı takdirde Facebook, Libra'dan çekileceği konusunda güvence verdi.

Zuckerberg ayrıca, büyük bir şirket olarak, Libra'nın kripto para birimlerini, yani ademi merkeziyetçiliği tanımlayan temel ilkelerden birini barındıramayacağını da itiraf etti.

“Büyük bir şirket olarak, merkezi olmayan bir şey yapmayacağız” dedi. Daha sonra bir şekilde geri adım atmaya çalıştı, ademi merkeziyetçiliğin gelecek için özlem olduğunu belirtti.

Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarına ilgilidir.