Mutlu çalışanlar yüzde 13 daha üretken

Mutlu çalışanlar yüzde 13 daha üretkenler

Oxford Üniversitesi Saïd Business School'un İngiliz çokuluslu telekom şirketi BT ile işbirliği içinde yaptığı bir araştırma, mutluluk ve üretkenlik arasında kesin bir bağlantı buldu.

Üretkenlik ve mutluluk arasındaki somut bağlantı

Mutluluk ve üretkenlik üzerine yapılan kapsamlı çalışma, mutlu hisseden işçilerin yüzde 13 oranında daha verimli olduklarını ortaya koydu. Araştırma, İngiliz telekom şirketi BT'nin BT merkezlerinde altı ay boyunca Jan-Emmanuel De Neve (Saïd İşletme Okulu, Oxford Üniversitesi) George Ward (MIT) ve Clement Bellet (Erasmus Üniversitesi Rotterdam) tarafından gerçekleştirildi.

İLGİLİ:  Vejetaryenler daha yüksek inme (felç) riski taşıyor

Profesör De Neve, "Çalışanlar daha mutlu olduğunda, saat başına daha fazla çağrıyı cevaplıyor ve daha da önemlisi daha fazla çağrıyı satışa dönüştürecek şekilde hızlı çalıştıkları görülüyor." dedi.

Yazarlar, mutluluk ve üretkenlik arasındaki bağlantının sık sık tartışıldığını ve çalışmalarının bu ilişki için ilk nesnel kanıtı sağladığını belirttiler. Profesör De Neve, “Hiç bu kadar güçlü kanıtlar sunulmamıştı” diyerek ekledi.

Mutluluk araştırması nasıl yapıldı?

İngiltere'de yapılan araştırmada, ücret ile çalışmanın mutluluk kaynağı olarak en alt sıraya oturduğu bulundu. Sonuçlara göre çalışan insanların mutluluğunu artıran daha önemli faktörler var. Bu faktörler işçilerin olduğu kadar işverenlerin çıkarları için de yararlı.

İLGİLİ:  Sebze diyeti kalp sağlığını koruyor ancak bir farkla

BT, çalışanlara her hafta gönderdiği e-posta anketlerinde mutluluk durumlarını temsil eden beş emoji butonundan birini seçmelerini istedi. Bu süreç altı ay boyunca devam etti. Butonlar çok mutsuzdan çok mutluya kadar değişti. İşe devamlılık, satışa dönüşen çağrılar ve müşteri memnuniyeti verileri izlendi. Araştırmacılar bu bilgileri, firmadan çalışanların özellikleri, çalışma programları ve üretkenlikleri hakkında elde ettiği idari verilerle birleştirdi.

Hava durumu dahi mutluluğu etkiliyor

Çalışma ayrıca çevredeki yerel hava koşullarını da ele aldı ve olumsuz hava koşulları ile işçilerin mutluluğu arasında açık bir negatif ilişki olduğunu ortaya çıkardı.

İLGİLİ:  Ne kadar uyku yeterli?

Araştırmacılar mutlu çalışanların hoşnutsuz meslektaşlarından daha fazla mesai yapmadığını sadece işte geçirdikleri zaman içerisinde daha verimli olduklarını bulmuş oldular.

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.