Kategoriler
Teknoloji

Amerikalıların %60'dan fazlası sürekli izlendiğini düşünüyor

Yeni bir Pew Research araştırmasına göre Amerikalıların %60'dan fazlası günlük yaşamlarının şirketler veya devlet tarafından sürekli olarak izlendiğini düşünüyor. Sonuçlar, Amerikalıların mahremiyete ne derece önem verdiğine dair uzun süredir devam eden bir tartışmaya bağlam sağlamakta. Çalışmanın sonuçlarına göre Amerikalıların %69'u haklarında toplanan özel verilerin kendilerini rahatsız edebilecek şekilde kullanıldığına inanıyor. %79'u ise şirketlerin bu verileri suistimal etmese bile temize çıkacağını düşünmüyor.

Amerikalıların %80'i sosyal medya siteleri ve reklamverenlerden endişe li

Kime güvenildiği sorulduğunda ise durum ırklara göre değişiyor. Araştırma sonuçları siyahi Amerikalıların %73'ünün ve beyazların ise %56'sının devletin kendileriyle ilgili topladığı verilerden en az "biraz endişeli" olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte konu sosyal medya şirketleri ve reklamverenlerin bildiklerine geldiğinde ise katılımcıların %80'den fazlası endişelerinin daha yüksek olduğunu dile getiriyor. Katılımcılar kendileri hakkında gereğinden fazlasının bilindiğini düşünüyor.

İLGİLİ:  ABD, Huawei'in ticaret lisansını uzatma kararı aldı

Amerikalıların %80'inden fazlası bilgilerinin nasıl toplandığı üzerinden kontrol sahibi olduğunu düşünmüyor. Pew Research grubu yaygın kaygılara rağmen çok az insanın uygulama ve servislerin gizlilik politikalarını okuduğunu açıkladı. Ancak bunun olağan olduğu da belirtildi zira başlıca web sitelerinden alınan 150 gizlilik politikası incelendiğinde ortalama bir kişinin birini okumasının yaklaşık 18 dakika sürdüğü tespit edildi. Ayrıca gizlilik politikasının bütünüyle anlaşılması en az üniversite düzeyinde okuma becerisi gerektiriyor. Bununla birlikte insanların söz konusu servisleri kullanması için zaten gizlilik politikasını onaylaması isteniyor.

Facebook, Google ve Apple gizlilik skandallarına imza atıyor

Ekip Amerikan halkının endişelerinin şaşırtıcı olmadığını açıkladı. Zira Facebook ile yaşanan büyük Cambridge Analytica skandalının ardından insanların verilerinin nasıl toplandığı ve izlendiği konusunda pek çok şüphe dile getirilmeye başlandı. Facebook kullanıcı mahremiyeti davalarıyla yüzleşmeye devam ediyor ve geçtiğimiz günlerde kullanıcıların kamerasını gizlice çalıştırdığı dahi gün yüzüne çıkarıldı.

İLGİLİ:  Dünyanın ilk dijital yemek tabağı

Araştırma ekibi uygulamaların rahatlıkla konumunuzu bildiğini ve gizli tutmadığını belirtiyor. Kilo, âdet döngüsü ve hamilelik durumuyla ilgili veriler topladıkları ve bu verileri diğer şirketlerle paylaştıkları biliniyor. Apple şirketlerin özel Siri kayıtlarını duymasına izin veriyor. Az bilinen şirketler Airbnb mesajlarını ve yemek siparişleri gibi verileri satın alıyor. ABD'de havaalanlarında ve okullarda yüz tanıma teknolojisi kullanılıyor. Araştırmacılar, sadece bu hafta Google'ın büyük bir hastane sistemi olan Ascension ile bir anlaşma imzalayarak milyonlarca Amerikalı'nın sağlık verilerine eriştiğinin altını çiziyor.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.