Kategoriler
Teknoloji

C++'ı tasarlayan Bjarne Stroustrup Bitcoin'in kendi dilinde yazılmasından memnun değil

C++'ı icat eden ve geliştiren Bjarne Stroustrup, Bitcoin'in (BTC) kendi programlama dilinde yazılmış olmasını hoş karşılamıyor. Yakın zamanda yapılan bir podcast programında konuşan Stroustrup, programcıların C ++'ı çok çeşitli uygulamalar geliştirmek için kullanmalarıyla ilgili ne düşündüğü hakkında ilginç bir soru aldı.

Bjarne Stroustrup Bitcoin'in C++ ile yazılmamış olmasını diliyor

Bjarne Stroustrup C++'ı yazarken dili bir inşa aracı olarak hayal etmemiş. Ne var ki herkesin erişimine açık olan bir şeyin nasıl kullanılacağını kontrol etmenin zor olduğunu itiraf ediyor. Stroustrup, C++'ın bu zamana kadar en çok nasıl ve hangi alanlarda kullanıldığına bakılarak geliştirildiğini söylüyor. Bilgisayar dilinin kullanım alanı Bitcoin gibi kripto paralar ile bugün belirgin oranda değişmiş durumda.

İLGİLİ:  Amerikan eyaleti vergileri Bitcoin ile alacak

C++'ın yaratıcısı bunun üzerine Satoshi Nakamoto'nun Bitcoin'i C++ ile yazmasıyla ilgili bir soru aldı. Kendisi düşüncelerini şöyle ifade etti:

"C++'ın kullanıldığı bazı alanlardan çok mutlu ve gururluyum. Ancak insanların keşke C++'ı kullanmamış olmalarını dilediğim yerler de var. Bitcoin madenciliği buna en sevdiğim örnek çünkü İsviçre kadar enerji harcıyor ve çoğunlukla suçlulara hizmet ediyor”.

Bitcoin'in suç faaliyetlerini kolaylaştırması

Bitcoin'in ne kadar yüksek enerji tükettiği tartışmasız bir gerçek. Bitcoin madenciliği karmaşık matematik problemlerini çözmek için geniş miktarda enerji kullanmak anlamına geliyor. Matematik denklemini çözen madenciler dijital para (Bitcoin) ile ödüllendiriliyorlar.

İLGİLİ:  VeChain, Walmart'a blockchain altyapısı sağlayacak

Bitcoin madencileri çoğunlukla ürettikleri Bitcoin'i anında satarak maliyetlerini hızlıca çıkarmayı amaçlıyor. Bunun zahmete değer bir çaba olup olmadığı sorusunun cevabı bir ülkeye ait olmayan bağımsız bir paraya ne kadar değer verip vermediğinizle ilgili. En azından C++'ın tasarımcısının düşündüğü şey bu.

Diğer yandan Bitcoin'in "çoğunlukla" suç faaliyetlerini kolaylaştırmaya yaradığı fikri, kontrol ve denetimden bağımsız özgür bir paraya sahip olmanın bir yan etkisi gibi görünüyor (ve de insanların suça meyilli temel doğasının bir sonucu).

Bjarne Stroustrup tam tersi şekilde, dünya çapında neredeyse internet kadar etki yaratmış Bitcoin gibi zekice bir buluşun kendi diliyle (Nakamoto tarafından) geliştirilmiş olmasından gurur da duyabilirdi. Ancak kendisi Bitcoin’in 8 milyonluk bir ülkeye eş değer enerji kullanmasından endişe ettiğini dile getiriyor.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.