Kategoriler
Teknoloji

Diablo 4 ile gelen değişiklikler açıklandı, Diablo 3'ten en büyük farkları belli oldu

Diablo 3 çıkış yapalı altı yıldan fazla bir zaman geçti ve insanlar bu anlamda uzun süredir Diablo 4'ün gelmesini bekliyordu. Diablo 4 nihayet geçtiğimiz BlizzCon 2019'da sürpriz bir şekilde duyuruldu. Blizzard, BlizzCon sırasında oyunun Diablo 3'e kıyasla sahip olacağı en önemli farklılıklara da değindi. Öyleyse Diablo 4 ile gelen başlıca değişiklikler neler olacak?

Diablo 4 hangi değişiklerle geliyor?

Diablo yeni oyunu ile köklerine, Diablo 2'ye dönüyor. Diablo 2 serinin en sevilen oyunu oldu ve Blizzard bu fırsatı tekrar değerlendirmek istiyor. Diablo 4 bu anlamda Diablo 3'ten ziyade eski Diablo oyunlarına benziyor. Ancak bu yalnızca görüntü anlamında değil mekanikler anlamında da böyle olacak. Açıklamaya göre oyunun Diablo 3'e kıyasla sahip olacağı en önemli değişiklikler aşağıdaki gibi sıralanıyor.

Diablo 4'ün Diablo 3'e kıyasla en önemli farklılığı açık dünya ve bu açık dünyanın diğer oyuncularla paylaşılması olacak. Blizzard'ın tanımına göre tek başınıza veya bir parti ile oynuyorken yolunuzun üstünde diğer oyuncular karşılaşacak ve onlarla etkileşime gireceksiniz. Geliştiriciler hikayenin belirli bölümlerinin size ve arkadaşlarınıza özel olacağını belirtiyor. Yine oyundaki zindanlarda da (yüzlerce olacağı söylenmekte) diğer oyunculara rastlanmayacak.

Diablo 4 ile gelen değişiklikler açıklandı, Diablo 3'ten en büyük farkları belli oldu
Açık dünya etkinliklerinde oyuncular dünya boss'ları ile savaşacak

Diablo 4'ün internetsiz oynanmadığı düşünüldüğünde karşımızda MMORPG'ye yakın bir Diablo olacağı söylenebilir. Blizzard, diğer oyuncularla etkileşime girmenin oyunun atmosferini ve anlatı bağlamını etkilemeyeceğinin sözünü veriyor. Bu nedenle, kaç oyuncu ile karşılaşacağınız ve onlarla ne sıklıkta karşılaşacağınız haritanın neresinde olduğunuza bağlı olarak değişecek. Örneğin, kasabalar bir sürü oyuncuyla doluyken, dış mekanlarda oyuncu sayısı gitgide düşecek.

Yeni özellikler ve mekanikler

Yapımın açık dünya olması yönüyle geliştiriciler Diablo 4'e binekler de eklemeyi planlıyor. Bu binekler (mount) zırhlarla güçlendirilebilecek. Yine BlizzCon panelinde yapılan açıklamaya göre oyunda ayrıca gece ve gündüz döngüsü, dinamik hava sistemi ve farklı iklimleri temsil eden bölgeler olacak. Buna göre Diablo 4'te beş ana bölge bulunacak. Her bölgede ise oyuncuların buluşabilecekleri farklı kasabalar yer alacak. Rastgele gerçekleşen açık dünya etkinlikleri oyuncuları belirli alanlarda bir araya gelmeye ve devasa yaratıkları yenmek üzere birlikte çalışmaya itecek.

Diablo 4 ile gelen değişiklikler açıklandı, Diablo 3'ten en büyük farkları belli oldu
Genel zorluk düzeyi bulunmayacak

Diablo 4'ün ortak açık dünyaya sahip olması tahmin edebileceğiniz gibi zorluk seviyesinde bazı değişiklikler yapılmasını gerektirmiş. Yeni başlayanlar için oyunun ilk seviyelerinde herhangi bir zorluk olmayacağı söylendi. Zira bu açık dünyada farklı beceri düzeyinden her oyuncu bulunacak. Bununla birlikte Blizzard, BlizzCon panelinde hardcore zorlukta içerikler olacağından da bahsetti, bu yüzden bunun nasıl uygulandığını görmek ilginç olacak. Açık dünyadaki yaratıklar karakterinizin seviyesine göre uyarlanacak. Zindanların zorluk seviyesi ise elle seçilebilecek.

Endgame

Diablo endgame'i ile önde olan bir seri. Blizzard bunun farkında olduklarını belirtiyor ve Diablo 4'te de oyunun endgame ile başlayacağının altını çiziyor. Açık dünya etkinlikleri endgame'in parçalarından biri olacak. Ayrıca Keyed Dungeon'lardan da bahsediliyor. Oyuncular özel anahtarlar düşürebilecek ve bunlarla belirli zindanların seviyesini artırarak daha güçlü ekipmanlara sahip olacak. World of Warcraft benzer bir sisteme sahip.

Müzayede evi Diablo 3'ün önemli bir parçasıydı ve burada oyuncular açık artırma ile yeni eşyalara sahip olabiliyordu. Ancak Blizzard bu özelliği iyi yönetemediğini itiraf ediyor ve Diablo 4'te Auction House olmayacağının altını çiziyor. Bu haber birçok oyuncuyu sevindirebilir. Bununla birlikte Diablo 4'te takas sistemi olacak ve oyuncular diğer oyuncularla zırh ve ekipman değiş tokuşu yapabilecek.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.