Dokunma hissi veren ve ses üreten üç boyutlu hologram icat edildi

üç boyutlu hologram

Sussex Üniversitesi'nden araştırmacılar yalnızca tek bir açıdan değil her bir yönden görülebilen, dokunduğunuzda temas hissi yaratan ve kendi sesine sahip olan üç boyutlu bir hologram ürettiler. Hologram sahip olduğu bu sıra dışı özelliklerle bizlere adeta Star Trek'in holodeck'ini hatırlatıyor.

Dokunduğunuzda hissedebildiğiniz üç boyutlu hologram

Araştırmacılar Utah'ın Brigham Young Üniversitesi'nden mühendislerin projesine benzer bir yaklaşımı izlediğini belirtiyor. Mühendisler o projelerinde ortadaki küçük nesneyi havaya kaldırmak ve bu şekilde kontrol etmek için görünmez lazerler kullanmış ve üç boyutlu görüntü algısını oluşturmak içinse RGB ışıklardan yardım almış. Sussex Üniversitesi'nin hologramında farklı olan şeyse lazerler yerine ses dalgaları üreten iki ultrasonik transdüser dizisinin, iki milimetrelik bir hafif polistiren tanesini havada tutmak ve kontrol etmek için kullanılması olmuş.

İLGİLİ:  Ninja Twitch'i bıraktığını açıkladı: Artık Mixer'da yayın yapacak

Her bir pikseli insan gözünden daha hızlı şekilde aydınlatarak kişinin piksellerin aynı anda yanmadığını görmesine engel olan eski CRT TV'lerdeki elektron tabancası gibi, ultrasonik dönüştürücülerden gelen ses dalgaları boncuğu saatte 32 kilometreye varan hızlarda hareket ettirerek saniyenin onda birinden daha kısa bir sürede 10 santimetre büyüklüğünde bir şekli oluşturabiliyor. Bu süre insan gözünün farkı anlayabileceğinden daha hızlı, yani bakan biri sadece tamamlanmış üç boyutlu şekli görebiliyor.

Duyulabilen, hissedilebilen insan hologramlar

Ve bu şekil gerçekten de üç boyutlu alanda var olduğundan etkide herhangi bir bozulma olmadan her açıdan izlenebiliyorlar. Beyni optik illüzyonlarla kandırarak üçüncü bir boyuta sahipmiş gibi görünen iki boyutlu hologramlara kıyasla daha üstünler. Yeni hologram teknolojisi sadece gözlerimizde şenlik yaratmakla kalmıyor: Şekillerin ana hatlarını oluşturmak için köpük boncuğu hızlıca hareket ettirmenin yanında, transdüserler ayrıca boncuğu ses dalgaları oluşturan frekanslarda, özellikle de insan işitme aralığında titreştirebiliyor. Dolayısıyla boncuk ile yalnızca konuşan bir yüz görüntüsü oluşturulmuyor ayrıca bu hologram yüz ses çıkarabiliyor. Ancak hepsi bu kadar da değil.

İLGİLİ:  Uçan motosiklet üretiliyor: JetPack ilk uçan motosikleti yapmak için 2 milyon $ topladı

Araştırmacılar dokunma hissi veren frekanslarda ultrasonik ses dalgaları oluşturabiliyor. Elinizi holograma yaklaştırdığınızda uçan bir kelebeğin kanat çırpışını hissedebiliyorsunuz. Görünüşe bakılırsa 1987 yapımı Star Trek: The Next Generation'da karşımıza çıkan son derece gerçekçi holografik görüntülerden artık o kadar da uzak olmadığımız bir dönemdeyiz. Bu gerçekçi hologramların kullanım alanları neredeyse sınırsız olacak.

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.