Kategoriler
Teknoloji

Elon Musk otizmi ve şizofreniyi yapay zeka beyin çipi ile çözecek

Elon Musk, sinir teknolojisi şirketi Neuralink'in şizofreni ve otizmi ortadan kaldırabileceğine inanıyor. Salı günü yayımlanan Artificial İntelligence podcast'ine konuk olan Elon Musk, şirketi Neuralink için öngördüğü en heyecan verici gelişmenin ne olduğuyla ilgili bir soru aldı. Elon Musk daha önce şirketi Neuralink’in amacının bir kişinin beynine AI destekli bir çip yerleştirmek olduğunu ve böylece burada hem beyin aktivitesinin kaydedileceğini hem de potansiyel olarak yeni aktivitelerin oluşturabileceğini belirtmişti.

Elon Musk'tan otizm ve şizofreni için yapay zeka destekli beyin çipi

Elon Musk katıldığı podcast'te aldığı soruyla ilgili olarak Neuralink'in ilk başta beyinle ilgili pek çok hastalığı çözebileceğini düşündüğünü belirtti. Bu beyin hastalıklarına örnek verirken otizm, şizofreni ve hafıza kaybı gibi insan hayatını derinden etkileyen yaygın maluliyetlere değindi ancak bunun başka herhangi bir şey olabileceğinin de altını çizdi. Musk, herkesin belirli bir yaşın ardından hafıza kaybı yaşadığını, ebeveynlerin çocuklarının ismini hatırlamadığını vurguladı.

İLGİLİ:  Neuralink nedir?

Uzmanlara göre şizofreni ve hafıza kaybı hastalıklarından farklı olarak, Neuralink'in gelişimsel bir sakatlık olan otizmi de çözebilecek olması ilgi çekici. Zira İngiltere Ulusal Otizm Derneği'ne göre "Otizm bir hastalık ya da rahatsızlık değil" ve "iyileştirilemiyor". İnsanlar çoğu zaman otistik olmanın kimliklerinin temel bir yönü olduğunu düşünüyorlar. Dünya Sağlık Örgütü şizofreniyi “ciddi bir zihinsel bozukluk” olarak nitelendirmekte.

Maymunlar üzerindeki testler sürüyor

Elon Musk otizmi ve şizofreniyi yapay zeka beyin çipi ile çözecek
Neuralink'in yapay zeka destekli insan beyin çipi tasarımı: Çip kulağın arkasına yerleşiyor ve elektrotlar beyne bağlanıyor

Musk, Neuralink'i 2016 yılında kurdu ve kuruluşunun ilk birkaç yılı içinde şirket nispeten gizli kaldı. Şirket özellikle bu yıl itibariyle basında daha fazla yer almaya başladı. Son olarak Temmuz ayında bir beyin çipi tasarımı ile ilgili bildiri yayımladı. Elon Musk ise bir süre önce şirketinin hayvan testlerine maymunlar üzerinde başladığını duyurdu.

İLGİLİ:  Dünyanın en ince çerçeveli dizüstü bilgisayarı: Asus ZenBook S13

Musk daha önce yapay zeka beyin çipi teknolojisinin Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik durumları tedavi etmek için kullanılabileceğini söylemişti. Ayrıca ünlü iş adamı Mikhail Fridman'a beynin veya omuriliğin aldığı kritik hasarların yine bu yapay zeka çipi ile çözülebileceğini ifade etmişti. Elon Musk ve Neuralink'in nihai amacı insan bilincini AI (yapay zeka) ile birleştirmek.

Paylaşılan bilgilere göre Neuralink, dijital süper zeka ile ilgili varoluşsal riskleri ele alacak şekilde geliştiriliyor. Musk, beyin çipi takılan insanların dijital süper bilgisayarlardan daha zeki olmayacağını ve onları yenemezsek onlara katılmak zorunda olacağımızı belirtiyor.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.