Kategoriler
Teknoloji

Microsoft yeni Edge tarayıcı logosu ile şaşırttı

Microsoft, Chromium tabanlı Edge tarayıcısının logosunu yeniliyor. Yazılım devi Edge tarayıcısının simgesini son olarak dört yıldan uzun bir zaman önce değiştirmişti ancak Internet Explorer'ın geçmişine tutunmuş bir logo olduğu söylenebilir. Microsoft’un tasarladığı bu yepyeni logo Edge’in son Canary sürümüne gizlenmiş olan mini sörf oyunuyla keşfedildi. Logo dalgayı andırıyor ve şirketin yeni Office simgelerine benzer şekilde akıcı tasarım stiline sahip.

Edge tarayıcı logosu yenilendi

Logo bir şekilde e harfini barındırdığını da hissettiriyor ancak artık eski Internet Explorer'a hiçbir benzerlik taşımıyor. Bunun sonucu olarak daha modern görünmüş. Microsoft elbette burada Chromium Edge sürümü ile artık Explorer tabanından tamamen kopmakta ve şirketin bunun için özel bir tasarım seçmesi isabetli olmuş.

İLGİLİ:  Yapay zeka profesyonel StarCraft oyuncusunu yendi
Yeni Edge tarayıcı logosu zorlu yollarla açığa çıkarıldı
Yeni Edge tarayıcı logosu zorlu yollarla açığa çıkarıldı

Yeni Edge logosu nasıl keşfedildi?

Edge logusu, Microsoft çalışanlarının bir dizi yapboz ve imgeler aracılığıyla şifreli ipuçları paylaştığı ayrıntılı bir Easter Egg avında ortaya çıkarıldı. Bu av süresince insanlar Edge ikonunu 3 boyutlu nesne olarak gösteren Obj model kodunu render edecek kadar derine indiler. Yedi ipucu ortaya bir dizi kelimeler çıkardı ve bunlar Microsoft Edge Insider web sitesindeki Javascript fonksiyonuna yerleştirildi. Bu da bir videodan alınması gereken final kelimeleri gösterdi. Sonuç olarak ortaya bir gizli sörf oyunu (edge://surf/) ve oyun tamamlandığında görünen yeni Edge logosu çıktı.

İLGİLİ:  Hyundai parmak iziyle çalışan araba geliştirdi

Çıkış tarihi

Microsoft'un Edge Chromium tarayıcısının kararlı sürümünü ne zaman piyasaya süreceği henüz bilinmiyor. Yazılım devi son olarak ağustos ayında beta sürümünü yayımlamıştı ve son haftalarda internette dolaşan bir kararlı sürüm vardı. Microsoft, Ignite konferansını önümüzdeki hafta Orlando'da düzenliyor ve yeni Edge logosunun ortaya çıktığı düşünülürse bu etkinlikte çıkış tarihi ve yeni özellikler hakkında daha fazlasını öğrenebiliriz.

Dileyen kullanıcılar beta sürümünü buradan indirebiliyor.

Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarına ilgilidir.