Madagaskar: Coğrafyası, iklimi, canlıları, tarihi ve ekonomisi

madagaskar
Baobab ağaçları

Madagaskar, Afrika'nın ve Mozambik ülkesinin doğusundaki Hint Okyanus'unda bulunan büyük bir ada ülkesi. Dünyanın dördüncü büyük adası ve resmi olarak bir Afrika ülkesi sayılıyor. Ülke Madagaskar Cumhuriyeti olarak bilinir. Ülkede kilometrekare başına 36 kişi yaşıyor ve bu anlamda yoğun bir nüfusa sahip değil. Madagaskar'ın büyük kısmı gelişmemiştir ancak bu durum inanılmaz derecede biyolojik çeşitliliğe sahip orman arazileri meydana getirmiş. Dünya'da bilinen tüm canlı türlerinin %5'i Madagaskar'da yaşıyor ve büyük çoğunluğu bölgeye özgü.

Temel bilgileri

 • Resmi adı: Madagaskar Cumhuriyeti
 • Nüfus: 26.200.000 (2018)
 • Başkent: Antananarivo
 • Ortalama yaşam süresi: 66,3 yıl (2017)
 • Resmi dil: Fransızca, Malgaşça
 • Para birimi: Madagaskar Ariarisi (MGA)
 • Yönetim biçimi: Yarı başkanlık üniter cumhuriyeti
 • İklimi: Subtropikal
 • Yüzölçümü: 587.041 km²
 • En yüksek noktası: Maromokotro Dağı (2.876 metre)
 • En alçak noktası: Hint Okyanusu (0 metre)
 • Büyük şehirler: Toamasina (nüfus 300.000), Antsirabe (257.000), Mahajanga (220.000)
madagaskar bayrağı: Birçok Fransız kolonisi üç şeritli Fransa bayrağına benzer tasarımları benimserken Madagaskar, bağımsızlığından birkaç yıl önce eşsiz bir bayrak tasarladı
Birçok Fransız kolonisi üç şeritli Fransa bayrağına benzer tasarımlar kullanırken, ülke bağımsızlığından birkaç yıl önce eşsiz dizilimli bir bayrak üretti

Madagaskar tarihi

Endonezya'dan denizcilerini adaya ilk kez adım attığı MS 1. yüzyıla kadar Madagaskar'ın ıssız olduğuna inanılıyordu. Bu tarihten sonra diğer Pasifik topraklarından ve Afrika'dan adaya olan göçler arttı ve adada en büyüğü Madagaskar kabilesi olan çeşitli kabile grupları gelişmeye başladı.

İLGİLİ:  Afrika'nın en iyi sörf noktaları / Afrika'da spor
Madagaskar adası
Adanın uydu görüntüsü

Madagaskar'ın yazılı tarihi Arapların adanın kuzey kıyı bölgelerinde ticaret yerleri kurmaya başladığı en erken MS 7. yüzyıldan başlar. Avrupa'nın Madagaskar ile teması ise 1500'lere kadar gerçekleşmedi. O tarihlerde Portekizli kaptan Diego Dias Hindistan'a yolculuğunda bu adayı keşfetti. 17. yüzyıla gelindiğinde Fransızlar doğu kıyısı boyunca çeşitli yerleşimler kurmaya başlamıştı. 1896'da Madagaskar resmen Fransız kolonisi oldu.

İngiliz birliklerinin 2. Dünya Savaşı sırasında bölgeyi işgal ettiği 1942 yılına kadar, Madagaskar Fransız kontrolünde kaldı. Ancak 1943'te Fransızlar adayı İngilizlerden geri aldı ve 1950'lerin sonlarına kadar kontrolü sürdürdü. 1956'da Madagaskar bağımsızlığa doğru ilerlemeye başladı ve 14 Ekim 1958'de Madagaskar Cumhuriyeti Fransız sömürgeleri içinden çıkan bağımsız bir devlet olarak kuruldu. 1959'da Madagaskar ilk anayasasını kabul etti ve 26 Haziran 1960'da tam bağımsızlığa kavuştu.

madagaskar dünya haritası
Dünya haritası

Madagaskar'ın yönetim şekli

Bugün Madagaskar hükümeti, Fransız medeni hukukuna ve geleneksel Madagaskar yasalarına dayalı yasal sisteme sahip bir cumhuriyettir. Madagaskar'da Ulusal Meclis ve Senato'dan oluşan ve devlet başkanı ile hükümet başkanını içine alan bir yürütme organı bulunuyor. İki meclisli yasama organı Yargıtay ve Yüksek Anayasa Mahkemesi'nden oluşuyor. Ülke, yerel yönetim için altı bölgeye (Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, ​​Mahajanga, Toamasina ve Toliara) ayrılmıştır.

İLGİLİ:  Tibet: Tarihi, canlıları, dini, dili, ekonomisi ve yönetimi

Madagaskar'da ekonomi ve toprak kullanımı

başkent Antananarivo
Başkent Antananarivo

Madagaskar'ın ekonomisi şu anda büyüyor ancak yavaşça. Tarım ekonominin ana sektörü ve ülke nüfusunun yaklaşık %80'ini istihdam eder. Madagaskar'ın ana tarım ürünleri arasında kahve, vanilya, şeker kamışı, karanfil, kakao, pirinç, manyok, fasulye, muz, yer fıstığı ve hayvancılık ürünleri var. Ülke az miktarda sanayiye sahip. En büyükleri et işleme, deniz ürünleri, sabun, bira fabrikaları, tabakhaneler, şeker, tekstil, züccaciye, çimento, otomobil montajı, kağıt ve petrol.

Ek olarak ekoturizmin yükselişiyle Madagaskar turizm ve ilgili hizmet sektörü endüstrilerinde de büyüme gördü. Ülke 2018'de 13,8 milyar dolar GSYİH'ya ve 510 dolar ortalama kişi başı gelire sahip oldu.

Coğrafyası, iklimi ve canlı yaşamı

Madagaskar büyük ölçüde tarım ve turizm ile gelişiyor
Ülke büyük ölçüde tarım ve turizm ile kalkınıyor

Madagaskar Mozambik'in doğusunda Hint Okyanusu'nda yer aldığından Güney Afrika'ya ait kabul edilir. Merkezinde yüksek bir dağın olduğu, dar sahilli ve yüksek platolu büyük bir ada. Madagaskar'ın en yüksek dağı 2.876 metreye uzanan Maromokotro Dağı'dır.

İLGİLİ:  Sıra dışı Fossa hayvanı (Cryptoprocta ferox)

Madagaskar'ın iklimi adadaki bölgelere göre değişmekle birlikte kıyı bölgeleri tropik, iç kısımlar ılıman ve güney kısımları kurak. Ülkenin kuzey kesiminde bulunan ve kıyıdan biraz uzakta olan Madagaskar'ın başkenti ve en büyük şehri Antananarivo'da Ocak ayı ortalama yüksek sıcaklığı 28°C ve Temmuz ayı ortalama düşük sıcaklığı 10°C değerine sahip.

Madagaskar'ın Marojejy yağmur ormanları
Madagaskar'ın Marojejy yağmur ormanları

Madagaskar konu zengin biyolojik çeşitlilik ve tropikal yağmur ormanları olduğunda dünyanın en tanınmış ülkesi. Ada dünyanın bitki ve hayvan türlerinin %5'ine ev sahipliği yapıyor, bunların yaklaşık %80'i endemik yani sadece Madagaskar'da bulunur.

Bunlar arasında tüm lemur türleri ve yaklaşık 9.000 farklı bitki türü var. Madagaskar'daki artan ormansızlaştırma nedeniyle bu endemik türlerin birçoğu tehdit veya tehlike altında. Madagaskar'da bu türleri korumaya çalışan birçok milli park, doğa ve vahşi yaşam rezervleri var. Buna ek olarak ülkede Atsinanana'nın Yağmur Ormanları adı verilen birçok UNESCO sertifikalı Dünya Mirası Alanı bulunuyor.

ülkeye özgü lemurlar
Madagaskar'a özgü hayvanlardan lemurlar

Bugün Madagaskar'da 18 Madagaskar kabilesi ile Fransız, Hint Komor ve Çinli gruplar yaşıyor.

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.