Corona virüs ne zaman ve nasıl bitecek?

corona virüs grafik çizimi

Corona virüs ne zaman ve nasıl bitecek merak edilen konulardan biri. Çin'deki hastalar üzerinde yakın zamanda yapılan bir araştırma salgının bölgede azaldığını gösteriyor. Salgının durması için ortalama bir hastanın 1 kişiden daha azını enfekte etmesi gerek. Bu henüz olmuyor. Ortalama bir corona virüs hastası şu anda 2'den fazla kişiyi enfekte ediyor. Çin'in Wuhan kentinde 31 Aralık'ta başladığı açıklanan Corona virüs güçlenerek yayılmakta ve bu da bariz bir soruyu akıllara getiriyor: Bu salgın ne zaman bitecek?

Corona virüsün temel üreme sayısı

Çin Hastalık Kontrol Merkezi'nden yakın zamanda yapılan bir araştırma, Çin'deki semptomların 1 Şubat'ta zirve yapmış olabileceğini gösterdi. Bu da salgının Çin'de halihazırda azalmakta olduğunun işareti oldu. Bu eğilim cesaretlendirdi ancak henüz gönül rahatlığı için erken. Zira tarihte hemen her küresel salgın en az 1 yıl devam etmiştir.

İLGİLİ:  Akciğer hastalığı olanlar neden COVID-19'a karşı daha savunmasızdır?

Corona virüsün (Covid-19) sona ermeye doğru yol almaya başladığını anlamak için "temel üreme sayısı" adı verilen veriye bakılmakta. Bu veri tek bir hastanın enfekte etmesi beklenen ortalama insan sayısını gösterir ve virüsün ne kadar bulaşıcı olduğunu açıklar. Corona virüs bitmeye başladığında temel üreme sayısı 1'in altında olacak.

Henüz durum böyle değil. 4 Mart'a ait bir araştırmada Covid-19'un temel üreme sayısının 2.8 olduğu belirlendi. Yani hastalar virüsü ortalamada ikiden fazla kişiye bulaştırıyor. Journal of Travel Medicine'de yapılan bir araştırma ise üreme sayısının 3.3 ile biraz daha yüksek olduğunu öngördü.

Virüs fark edilenden hızlı yayıldı

Çin, tüm dünyada corona virüsü karşı en etkili önlem alan ülke oldu. Yayılmayı engellemek için Wuhan'a ev sahipliği yapan Hubei eyaletinde yaklaşık 50 milyon insan evlerine kilitlendi ve ülkenin yarısına kapsamlı seyahat kısıtlamaları getirildi. Wuhan sakinlerinin hala halka açık yerlerde maske takmaları ve süpermarketlere girmeden önce sıcaklık kontrollerinden geçmeleri gerekiyor.

Tedbirler önlemli zira tipik bir corona virüs hastası beş veya daha fazla gün boyunca semptom göstermiyor. Buna asemptomatik hastalar deniliyor ve CDC'nin çalışmasına göre 72.000 Corona hastasından yaklaşık 900'ü asemptomatik olarak kaydedilmiş durumda (her 100 kişide 1,5 kişi). Ancak bu araştırma elbette sadece hastaneyi ziyaret eden kişileri içeriyor.

İLGİLİ:  Dünya'nın oksijeni ne zaman bitecek?

Çalışma aynı zamanda koronavirüs vakalarının yaklaşık %80'inin hafif olduğunu, yani hastaların ateş veya kuru öksürük yaşadığını, ancak nefes almakta zorluk çekmediklerini veya ciddi bir akciğer enfeksiyonu geliştirmediklerini gösterdi.

Son bulmadan önce dünyanın yüzde 40 ila 70'ine bulaşacak

Corona virüsün birinci dalgada dünya nüfusunun yüzde 40 ila 70'ine bulaşacağı tahmin ediliyor. Birinci dalganın 6 ila 12 ay içerisinde gerçekleşeceği bilinmekte. Şu anda dördüncü aya doğru yol alıyoruz. Corona'nın birkaç yıl sürme ihtimali de var. Eğer bu olursa sonuçları daha iyi olacak zira hastaneler daha fazla hastaya hizmet verebilecek. Covid-19 yeni koronavirüs adıyla biliniyor çünkü henüz stabil hale gelmedi. Bir virüs yerleşik hale geldiğinde (grip gibi) etkilediği yaş aralığı değişir. Şu anda vakaların %80'i 60 yaş üstü. Virüs 70 yaşa da 7 yaşa da bulaşıyor ancak genç ölümler %0,2 ile çok düşük. Bu yaş aralığı değişebilir.

İLGİLİ:  Paralel evren nedir? Merak edilen noktalar

Kızamık aşısı 1963'te bulunmadan önce dünyada hemen her çocuk bir noktada kızamık oldu. Kızamığı geçirmek hayat boyu bağışıklık kazandırdığından yaşlı vakalar çok nadirdi. Corona virüs ile enfekte olmanın hayat boyu bağışıklık kazandırdığı bilinmiyor. Eğer öyle olursa benzer bir durum görülecek; tüm yetişkinler bağışıklık kazanacak ve corona çocuklar üzerine odaklanacak. Neyse ki çocuklarda ölümler çok nadir.

Corona virüs sonrası hayat

Corona virüs ya da Covid-19 ne zaman son bulacak şu an tahminler ortalama 12 ayda kesişmekte. Ancak corona "geçtikten" sonra tamamen bitmeyecek. Hayatın normale dönmeye başladığı zamanlarda ölüm oranının 1000 kişide 1'e ineceği öngörülüyor. Bazı tahminler ölüm oranının bunun 10 katı olacağını göstermekte ancak gerçek cevabı bulmak için önce corona virüsün ömür boyu bağışıklık kazandırıp kazandırmadığını anlamamız gerek. Bu olana dek, evinizde kalın.

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.