Maske takmak Corona virüsten korur mu?

Yayım tarihi Bilim & İnsan olarak sınıflandırılmış

Tıbbi yüz maskesi takmak Corona virüse karşı korur mu? Bu soru, köpeklerine maske takan evcil hayvan sahipleri de dahil birçok insanın merak ettiği bir konu. Cerrahi yüz maskesi takmak söz konusu olduğunda cevap kolaylıkla hayır olacaktır. Peki Corona virüse karşı hangi maskeyi kullanmak gerekiyor?

N95 maskesi neden Corona'ya karşı işe yaramaz?

Hiçbir maske virüsten tümüyle korumaz. Ancak N95 maskesi olarak bilinen daha özel bir maske şu anda insanların tek seçeneği durumunda. N95 maskesi, SARS-CoV-2 olarak adlandırılan yeni koronavirüse karşı kullanılıyor. Bu solunum filtresi (respirator), cerrahi maskeden daha kalın ve sıkı olduğundan havadaki daha fazla patojeni (yüzde 95'ini) yakalıyor.

Ancak N95 maskesi, en küçük 0.3 mikron büyüklüğündeki parçacıkları uzakta tutabilir. Bir araştırmaya göre Corona virüsünün büyüklüğü 0.05 mikron ile 0.2 mikron arasındadır (1).

Ayrıca N95 gibi maskeleri uzun süre takmak zordur. Ana nedenleri arasında sıcak, nemli ve klostrofobik olmaları var. Ayrıca burun, yanak ve çene kısmına doğru yerleştirilmezse kişi kenarlardan soluyabilir. Maske normalde yangın gibi durumlarda oluşan hava kirliliği için kullanılıyor.

Corona virüsten korunmak isteyenler N95 maskelerini çevrimiçi olarak satın alıyor. Ne var ki çok fazla kişinin bu maskeleri satın alması durumunda stokların tükeneceği ve maskelere gerçekten ihtiyacı olan sağlık çalışanlarının risk altına gireceği de unutulmamalı.

Benzer yazılar:

  1. Corona virüs, grip ve soğuk algınlığı arasındaki farklar
  2. Corona virüs hakkında yanlış bilinen gerçekler
  3. Corona virüs sebze, meyve ve diğer gıdalardan bulaşabilir mı?
  4. Yaşa ve hastalığa bağlı Corona virüs ölüm oranları
  5. Tarihin en ölümcül ve en yüksek ölüm oranına sahip virüs salgınları
  6. İspanyol gribi nedir? Tarihin en büyük virüs salgınının gerçekleri

Cerrahi maske Corona virüse karşı korur mu?

tıbbi maske ve n95 maskesi
Tıbbi maske ve N95 maskesi

İnce yapılı tıbbi cerrahi maskeler cerrahlar için tasarlanmış olduğundan Corona virüse karşı koruma sağlamaz. Zira bu ürünler doktorun burnundan ve ağzından cerrahi alana girebilecek patojenleri engellemek için tasarlanıyor.

Japonya ve Çin gibi bazı Asya ülkelerinde halkın patojenlere ve kirliliğe karşı cerrahi maske taktığını görmek yaygındır. Ancak bu maskeler virüs bağlamında pek yardımcı değiller. Viral partikülleri yeterince engellemezler; burun ve yanaklara sıkı sıkıya bağlı değillerdir.

Bununla birlikte COVID-19 (Corona virüs) teşhisi konulan hastaların, hastalıklarını etrafındaki insanlara bulaştırma riskini azaltmak adına yüz maskeleri takmaları doğrudur. Şu anda maskelere en çok evde veya sağlık kuruluşunda COVID-19 ile enfekte olmuş birisine bakan sağlık çalışanlarının ihtiyacı var.

Cerrahi maske takan kişilerin maskelerini her kullanımdan sonra atmaları gerekir.

Maske, Corona'dan korunmada yeterli değil

Corona virüsten korunmanın en iyi yolu kalabalık yerlerde bulunmamaya çalışmaktır. Kabalık bir yerden çıktıktan sonra ellerinizi, gözlerinizi, burnunuzu ve ağzınızı sabunla (ya da kolonya gibi bir temizleyiciyle) yıkayarak dezenfekte edin. Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının; sıkça dokunulan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin.

Köpek ve kedi gibi evcil hayvanlar Corona virüsü taşıyıcısı olabilir. 5 Mart tarihinde Hong Kong'da pomeranya cinsi köpek Corona testinde pozitif çıktı. Ancak köpekte hastalığın belirtileri görülmedi. Dahası, evcil hayvanların Corona'yı insanlara nasıl bulaştırabileceği bilinmiyor. En iyi önlem bu hayvanlarla temas etmekten kaçınmaktır.

Burcu Kara tarafından

Genellikle modern tarih ve yakın tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.