Kategoriler
Mitoloji

Afrikalı mitolojik kahramanlar

Sesuto Bantuları, bir erkek olmaksızın mucizevi bir şekilde hamile kalan yaşlı bir kadının doğurduğu tanrı-kahraman Lituolone'nin öyküsünü anlatırlar. Lituolone, tam bir yetişkin olarak ve bir kahramanlık görevine hazır vaziyette doğmuştur. Dünya, annesi hariç bütün insanları yiyip yutan kötü ruhlu bir canavarın zulmü altındadır. Dolayısıyla genç kahraman, kendinden önceki birçok dünya kahramanı gibi, canavar katili olmaya karar verir. Bir bıçak alıp canavara meydan okur ve onun tarafından yutulur. Lituolone karnını yarıp canavarı öldürür ve tutsak insanlığı kurtarır.

Afrikalı efsanevi kahramanlar

Bununla birlikte Afrika'nın efsanevi kahramanları çoğunlukla, insanlardan iğrenen ya da uzak duran yaratıcıların, yüce varlıkların veya yüce tanrıların genel olarak keyfi davranışlarıyla karşılaşan sıradan insanların ihtiyaçlarını temsil eden kültür kahramanları / düzenbazlardır. Anansi ve Legba gibi düzenbazlar, Yüce varlığı başarıyla oyuna getirdikleri için kahramandırlar. Nitekim Legba yaratıcı tanrının adaletsizliğini ortaya çıkarır, Ananse ise, öykücülük sanatını ondan çekip alır.

İLGİLİ:  Theseus miti ve Ege Denizi'nin isminin hikayesi

Kikuyu Gikuyu gibi diğer kültür kahramanları insanlara hayatta kalmanın yollarını öğretirler. Düzenbaz kahramanlar, dünyanın, sıradan insanların, yaratıcı dâhil seçkinlerden pek yardım almadan hayatta kalmak için mücadele etmek zorunda oldukları tehlikeli bir yer olduğuna dair genel bir kanıyı yansıtırlar. Bu tür bir dünyada düzenbaz, ahlaksız olmakla birlikte, mazlumların özlemlerinin ve dileklerinin yerine getirilmesini temsil eder ve kahraman haline gelir.

Neden Afrika mitlerinde hayvanlar çok önemlidir?

Afrika mitolojisi ve Kuzey Amerika Yerlilerininki gibi diğer animist mitolojilerde hayvanların merkezde olması, doğadaki her şeye ruhlar dünyasının can verdiği görüşünü yansıtır. Bu görüş açısına göre, daha önceki çağlarda insanlarla hayvanlar birbirlerinin hayatlarına şimdikinden daha çok dâhil olurlar ve doğrudan iletişim kurabilirlerdi.

İLGİLİ:  Romulus ve Remus

Afrikalı dişi kahramanlar

Bazı Afrikalı dişi kahramanlar vardır. Bunlara bir örnek olarak, kendi halkının iyiliği için kurban edilen Kikuyu kızı Wanjiru verilebilir. Onun öyküsü sadece kurban motifini değil, Yeraltı Dünyası'na inişi ve dirilişi de kapsar. Öyküye göre, üç yıl süren şiddetli bir kuraklıktan sonra halk yağmur duası için bir tarlada toplanmış. Şamanın biri, bakire Wanjiru kurban edilmedikçe yağmur yağmayacağını söylemiş; her aile, kızlarını feda etmeleri karşılığında Wanjiru'nun ailesine birer keçi vermeliymiş.

Keçiler dans alanında toplanınca, ailesi Wanjiru'yu getirmiş. O, satılan bir nesne olduğu için dans alanının ortasına konmuş. O zaman o, yerin içine batmaya başlamış. İnsanlar korkuyla bağırmışlar fakat Wanjiru, "Yağmur gelecek." diye bağırmış. Kız batmaya devam ederken insanlar onu kurtarmak için öne doğru adım atmışlar fakat geri çekilmeleri karşılığında keçileri onlara geri verilmiş.

İLGİLİ:  Roma Cumhuriyeti'nin mitolojisi

Wanjiru aşaga inerken, "Bunu bana kendi halkım yaptı," diye bağırmış. Sonra gece Wanjiru'nun nişanlısı, sevgilisini takip etmeye karar vermiş. Yunan mitindeki Orfeus gibi, kızı kurtarmak için Yeraltı Dünyası'na dalmış ve Orfeus'un aksine, başarmış. Çift, canlı ve sağlıklı olarak dans alanında ortaya çıkınca insanlar hayrete düşmüş. Çift evlenmiş ve yağmur da yağmış.

Wanjiru miti, Endonezya'daki Ceram mitini andırır. Bu mitte, Hainuwele isimli bakire, bir dans pistinde kurban edilir ve insanların besin kaynağı ha ine gelir.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.