Kategoriler
Hayvanlar

Kinkaju (Potos flavus) gerçekte bir maymun mu?

Bal ayısı takma adıyla da bilinen kinkajou veya kinkaju, dağ gelinciği ile maymun arasında bir görünüme sahip ilginç bir hayvandır. Bu memeli hayvan kendi cinsinin tek türü olma özelliğini taşıyor. Kinkajular Orta ve Güney Amerika'daki yağmur ormanlarına özgüler ve rakunlarla akraba oldukları düşünülmektedir. Daha çok geceleri hareketli olduklarından yaşadıkları şehirlerde evlere sızmalarıyla biliniyorlar. Ormanda ise nadiren ağaçlardan yere inerler.

Kinkaju ve özellikleri

 • Bilimsel adı: Potos flavus
 • Diğer isimleri: Bal ayısı
 • Ömrü: Vahşi doğada 29, esaret altında 40 yıl
 • Boyutu: 40-60 cm
 • Ağırlığı: 2,0-4,6 kg
 • Habitatı: Meksika'daki Sierra Madres dağları ve Orta Amerika boyunca Bolivya ve güney Brezilya'nın Atlantik Ormanları. Kurak ve açık habitatlarda görülmezler.
 • İlginç bilgi: Duyuları o kadar kuvvetlidir ki bir yılanın hareketini algılayabilirler. Arka ayaklarını aksi yöne çevirebildiklerinden ileri koştukları hızda geriye koşabiliyorlar. Bu özellikleri ağaçtan baş aşağı inmelerini ve çıkmalarını kolaylaştırır.
Kinkaju

Kinkaju, arı kovanlarına baskın yapma alışkanlığı nedeniyle bal ayısı lakabına sahip. Uzun ve ince dilleriyle balı içer ve ayrıca termit gibi böcekleri de yerler. Diğer taraftan güçlü kuyrukları vardır ve tıpkı bir maymun gibi denge ve tırmanma aracı olarak kullanırlar. Ancak aslında primat değiller ve maymun gibi görünüp ses çıkardıkları halde rakun, olingo ve koati ile daha yakından ilişkililer. Potos flavus veya kinkaju, etobur Procyonidae (Rakungiller) ailesine ait. Primata fazlasıyla benzemeleri onları bir zamanlar farklı bir gruba yerleştirmişti.

rakungiller
Rakungiller ailesi (Çizim: Toni Llobet)

Bu hayvanlar orta büyüklükteler ve yalnızca 2 ila 4,6 kg gelirler. Kalın, yünlü ve bal kahverengisi kürkleri vardır ancak bazı bölgelerde yaşayan kinkajularda farklı tonlar da görülür. Kısa bacaklı uzun gövdeleri, iri gözlü yuvarlak kafaları, küçük ağızları ve yuvarlak kulakları bulunuyor.

İLGİLİ:  Kediler nasıl evcilleşti? Binlerce yıllık macera

Kavrayıcı özellikteki güçlü kuyrukları sayesinde beslenirken baş aşağı sarkar ve daldan arka ayakları ile destek alırken tek elleriyle meyvelere ulaşırlar. Erkekler ve dişiler arasında çok az dimorfizm görülür yani neredeyse aynıdırlar. Ancak erkeklerin biraz daha büyük köpek dişlerine ve kafatası morfolojisinde küçük farklılıklara sahip oldukları biliniyor.

Vücutlarını 180° döndürebilirler

Bu hayvanlar arborealdir yani kavrama özelliği olan uzun bir kuyruk, çevik pençeli parmaklar ve tamamen dönebilen arka ayaklar gibi ağaçta yaşayan türlere özgü adaptasyonlara sahipler. Yerde hareket ederken zarif ve kedi gibi görünürler. Omurgaları aşırı esnek olduğundan ağaç dalları arasında ustaca hareket edebiliyorlar. Bu esneklik hayvana kalça ile başı arasında 180°'lik devasa bir dönüş açısı sunar. Bu benzersiz özellikleri kinkajuyu yakın akrabaları koati ve rakunlardan ayıran başlıca unsurlardan biri.

Evcil hayvan olarak kinkaju

1931'e ait bu fotoğraf kinkajuya bakan küçük bir kızı gösteriyor.

Kinkajunun evcil hayvan olarak pek iyi bir seçenek olmadığına inanılıyor. Keskin pençeleri ve dişleri vardır ve bebeklikten yetiştirilse dahi tahmin edilemez davranışlara sahip olurlar. Bununla beraber diğer birçok insan kinkajunun eğlenceli, sessiz ve uysal doğası gereği uygun evcil hayvanlar olduklarını savunur. Elbette bunun için yeterli alana ve barınma olanaklarına sahip olmaları önerilir. Kinkajuyu evcil hayvan olarak sahiplenmek birçok ülkede özel izin gerektiriyor.

İLGİLİ:  Kum doları (Clypeasteroida): Ağırlaşmak için kum yutuyor

Beslenme

İncir bu hayvanların beslenmelerinin önemli bir parçası. Genellikle yalnızca olgun olanları yemeye çalışırlar. İnciri tercih etmeleri şaşırtıcı değil zira kinkaju gibi birçok tropik hayvan yıl boyu erişilebilir olan incire bayılır. Ayrıca diğer tropik meyvelere kıyasla kalsiyum gibi içerikler açısından besleyicidir.

beslenen bir kinkaju

Uzun dilleri bilimcilere küçük böcekler veya nektarla beslendiklerini düşündürmüştür. Araştırmalar belirli popülasyonlarda ve belirli mevsimlerde gerçekten de böcek ve nektar yediklerini kanıtladı. Karıncalar bunda başı çekiyor.

Ekosisteme faydaları

kinkaju
(Rebecca Yale 2008)

Kinkaju aktif tohum dağıtıcısı ve tozlayıcısı olarak ekosisteme fayda sağlıyor. Meyveyle beslenmeleri büyük miktarlarda tohum tükettikleri anlamına gelir ve çoğu tohum sindirim sistemlerinden bozulmadan geçer. Bir çalışmada, kinkaju tarafından dışkılanan tohumların normalden daha hızlı çimlendiği görülmüştür. Ayrıca bitki tozlaştırıcıları olarak da faydaları var. Uzun dillerini kullanarak nektarla beslenirken polenleri diğer bitkilere yayarlar.

Davranış

Kinkajular vahşi doğada ağaç tepelerinde gruplar oluşturur ve bunlara birlik adı verilir. Birlik içindeki hayvanlar birbirlerinin bakımını ve temizliğini üstlenir. Ayrıca yüksek sesli olmalarıyla dikkat çeken canlılardır. Yaşadıkları orman örtüsünün tepesinden gelen çığlık ve gürültüler genellikle onlara ait olur.

İLGİLİ:  Ölümsüz denizanası (Turritopsis dohrnii) gerçekten ölümsüz mü?

Gündüzleri ağaç oyuğu gibi inlerde bir arada uyurlar ve alacakaranlık olduğunda yiyecek aramaya başlarlar. Ayrılmadan önce sosyalleşmek ve toplantı yapmak için toplanırlar. Meyve bolluğu nedeniyle genellikle tek başına beslenir ve fazla rekabete girmezler. Dişiler, uzun emzirme ve gebelik dönemleriyle ilişkili yüksek enerji gereksinimleri nedeniyle özellikle tür içi rekabete karşı daha hassas.

Avcıları

Gece beslenme stratejileri nedeniyle kinkaju pek avlanma tehdidi yaşamaz. Çoğu avlanma, yuvalarında uyudukları gündüz vakti meydana geliyor. Isidor kartalları (Oroaetus isidori) ve harpy kartalları (Harpia harpyja) gibi yırtıcı kuşların hedefinde oldukları gözlemlenmiştir. Jaguarların (Panthera onca) da ara sıra kinkaju yedikleri biliniyor. Tayra sansarı, tilki, yaguarundi, oselo ve margay diğer avcılar arasında.

Bununla birlikte birincil kinkaju avcısı insanlardır. Hem evcil hayvan olarak satılır hem de kalın ve yumuşak tüylerinin ticareti yapılır. Ayrıca kinkaju etinin lezzetli olduğunu düşünenler için her yıl Güney Amerika'dan yüzlercesi ölü veya diri olarak götürülüyor.

Korunma durumu

İnsanların neden olduğu habitat tahribatı kinkajunun yaşam alanını ve popülasyon boyutunu azalttı. Ormansızlaştırma habitat tahribatının büyük kısmını oluşturuyor. Yumuşak kürkleri ve lezzetli etleri için yakalandıklarından üzerlerinde çalışmak ve sağlıklı bir popülasyon tahmini yapmak zordur.

Sınıflandırması

 • Sınıf: Memeli
 • Takım: Etçiller (Carnivora)
 • Aile: Rakungiller (Procyonidae)
 • Cins: Potos
 • Tür: Flavus

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.