Kategoriler
Teknoloji

Işın kılıcı yapmak mümkün mü?

Yalnızca modern çağa ait olan ve başka hiçbir şeye benzemeyen özgün ve zarif bir silahı düşünmeniz gerekse muhtemelen ışın kılıcını hayal ederdiniz. İnsanın güç'e karşı duyarlılığını geliştiren bu silahın gerçekte mümkün olup olmadığını merak ediyorsanız bir cevabı var. Işın kılıcı yapmak mümkün müdür? Plazma ne kadar sıcaktır? Ve böyle bir silah lisans gerektirir mi?

Işın kılıcı yapmak

Star Wars serisine özgü lightsaber veya ışın kılıcı kurgusal bir silah olmakla birlikte hayranlar gerçek Dünya'da LED aydınlatmalı, sert polikarbonat film replikaları ile aynı duyguyu yaşamaya çalışıyor. 1 metre uzunluğundaki öldürücü olmayan bu parıltılı silahlar elbette biraz hayal kırıklığıdır. Peki ışın kılıcı gerçek olsaydı çalışması için ne kadar enerji gerekirdi?

İster bir evreni fethetmek isterse bir tanesini kurtarmak istiyor olun bu metal kabzadan çıkan güç kesinlikle hedefinize ulaşmanıza yardımcı olurdu. Star Wars mitolojisine göre bu silahlar aynı derecede söylencesel kyber kristali ile çalışır.

Plazma kullanmak

Adının aksine ışın kılıcı bir lazer kılıcı değil. Dolayısıyla gerçeğine uygun bir ışın kılıcı yapmak için plazmanın gücünden yararlanmanız gerek. Plazma iyonize bir gazdır ve maddenin dördüncü halidir.

İLGİLİ:  Arabalarda kör nokta problemini çözen genç kız 25 bin dolar ödül aldı

Elektriksel bir gaz bulutu olan plazma, elektrik yüklü parçacıklara bölünmüş atomlardan oluşur. Aynı zamanda hem negatif yüklü elektronlar hem de pozitif yüklü iyonlar taşır. Peki istediğinizde bir düğmeye basarak serbest bıraktığınız bu plazma patlamasını nasıl kontrol altına alacaksınız?

Bunun bir çözümü güçlü bir manyetik alana sahip olmaktır. Aksi halde serbest bıraktığınız plazma metrelerce uzunluğa ulaşarak siz dahil herkesi öldürecektir. Manyetik alan plazmanın basıncına karşı koyar ve onun uzun, dar bir çizgide dengede durmasını sağlar.

Fransa'da bulunan ve 2007'de kurulan Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör füzyon enerjisinden yararlanan Dünya'daki en güçlü manyetik duvar olan tokamak'a sahip. Tokamak, plazmanın kapalı bir manyetik alan içinde hapsedilmeye çalışıldığı bir plazma tutucu sistemdir. Bu işe uygun mıknatısları üretmek dokuz tedarikçinin 7 yılını aldı.

Bu plazma tutucu sistem 830 m3 büyüklüğe sahip. Eğer çok daha küçük ve daha güçlü bir örneği yapılırsa böyle bir şeyle savaşa girebilirdiniz. Bununla birlikte eğer plazma düzgün şekilde hapsedilmezse iki ışın kılıcının çarpışması sizi ve karşınızdakini derhal buharlaştıracaktır.

İLGİLİ:  Sony 1000XM3 kulaklığı 'soğuk hava' sorunu yaşıyor

Bu çarpışmaya "manyetik yeniden bağlanma" deniliyor ve farklı manyetik alanları olan iki plazmanın çarpışmasını içeren kuvveti ifade eder. Plazmalar birbirine yaklaştıkça etrafındaki manyetik alan yeniden hizalanarak ölümcül miktarda enerjinin açığa çıkmasına neden olur. Dahası plazmayı tutan manyetik alan birazcık bile sapsa kılıcın her salınımı etrafa plazma saçılmasını sağlayacaktır.

Rengini belirlemek

Öyleyse neden farklı manyetik alanı olan bir ışın kılıcı kullanıyoruz diye sorabilirsiniz. Çünkü belli ki renginin özel olmasını istiyoruz. Mor veya yeşil bir ışın kılıcı yapmak için plazmanın farklı sıcaklıkta olması gerekir. Her ışın kılıcı plazmasının, taşıdığı ısıya özgü benzersiz bir manyetik alanı vardır.

Plazmanın içindeki atomlar enerji kaybettikçe ışık yayar. Fotonun enerjisi ışığın dalga boyu ile ilişkilidir. Farklı dalga boyundaki ışık farklı renkte görünür. Lord Vader'ınki gibi uğursuz görünen bir ışın kılıcı yaklaşık 700°C sıcaklığa sahip olurdu.

Ancak eğer Obi-Wan Kenobi için bir mavi ışın kılıcı yapmak istiyorsanız yaklaşık 6.000°C sıcaklığa ulaşmanız gerekiyor. Bu tür bir el tipi plazma kesici, görülmüş en güçlü teknolojiye sahip silahlara rakip olurdu.

Ne kadar güçte olması gerekir?

2012'de bir ABD şirketi 2.700°C'nin üzerinde sıcaklıkla bir çeliği anında eriten Metal Buharlı Meşale'yi (Metal Vapor Torch) geliştirdi. Askeri-sanayi düzeyinde üretilmiş herhangi bir teknolojiden daha güçlü olduğundan yasal olarak bir ışın kılıcına sahip olmak bir silah ruhsatına başvurmaktan daha karmaşık olacaktır.

İLGİLİ:  RX 5500 performans sonuçları belli oldu: GTX 1060'dan hızlı görünüyor

Ne kadar tehlikeli olduğunu düşünürseniz en azından böyle olmasını umuyoruz. Sonuçta böyle bir metal kabzanın içindeki güç bir nükleer reaktörden daha büyük olacaktır. Eğer General Grievous'u devirmek istiyorsanız ışın kılıcınızın en az 20 mW güce (20.000 kW) ihtiyacı olacak. Bu kadar enerjiyle Türkiye'de 60.000'den fazla haneye elektrik sağlayabilirsiniz.

Kablosuz ışın kılıcı yapmak

Bu ışın kılıcını AC kablosuyla büyük bir güç kaynağına bağlamadan kullanmak istiyorsanız trilyonlarca nano pile ihtiyacınız olacak. Teknolojiyi hala test aşamasında geliştirmekte olan araştırmacılar, geleceğin böyle güçlü makroskopik pillere izin vereceğini öngörüyor.

Çalışan gerçek bir ışın kılıcına sahip olmak kesinlikle büyük bir çocukluk fantezisinin hayata geçmesi olurdu. Bununla birlikte ironi şu ki plazma muhafazası ve pillerin arkasındaki teknoloji gerçeğe dönüştükçe bu fantezinin etkisini kaybetmesi olasılığı da var. Ne demişler, en azını um en iyisini al.

Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarına ilgilidir.