Kategoriler
Tarih & Kültür

Hitler'in uyuşturucu bağımlılığı

Tarihçiler Adolf Hitler'in kokain bağımlısı olduğunu ve 80 kadar farklı uyuşturucuyla yüklüyken Sovyet Rusya'nın işgalini yönettiğini yazarlar. Bulgular Hitler'in testosteron, afyon, yatıştırıcı ve müshil gibi ilaçlara bağımlılığını açıkça gösterir. Enjeksiyonlar kahvaltıdan kısa süre sonra başlardı. Hitler yulaf ezmesi ve keten tohumu yağı kasesini bitirir bitirmez kişisel doktoru Theodor Morell'i çağırırdı. Doktor bugünlerde çoğu tehlikeli, bağımlılık yapıcı ve yasa dışı olarak sınıflandırılan olağanüstü bir uyuşturucu kokteylini enjekte etmek üzere hastasının kolunu sıvardı.

Hitler'e verilen sıra dışı ilaçlar

Morell dokuz yıldan fazla bir süre her gün Hitler'e o kadar çok miktarda amfetamin, barbitürat ve opiyat verdi ki Enjeksiyonların Reichsminister'ı olarak anıldı. Hitler'in yakın çevresinden bazıları onun Führer'i öldürmek isteyip istemediğini bile sorguladı.

Ama Theodor Morell aslında Hitler'i öldüremeyecek kadar ona bağlıydı. Keskin ağız kokusu ve tüyler ürpertici vücut kokusu olan aşırı obez bir şarlatan doktordu, Führer'le ilk kez Berghof'taki bir partide tanışmıştı. Hitler uzun süredir mide krampları, ishal ve her yemekten sonra yellenmek için masadan ayrılmak zorunda kaldığı kronik şişkinlik gibi rahatsızlıklardan muzdaripti.

Alışılmadık beslenmesi durumunu ağırlaştırmıştı. 1931'de jambon yemeyi bir insan cesedi yemeye benzettikten sonra et yemeyi bırakmıştı. O tarihten sonra püre haline getirilmiş veya ezilmiş sulu sebzeler tüketti. Dr. Morell bir keresinde Führer'in beslenmesini izledi ve ardından sonuçları inceledi. 'Daha önce nadiren karşılaştığım bir ölçekte kabızlık ve devasa şişkinlik meydana geldi' diye yazdı. Hitler'e tüm sorunlarını tedavi edebilecek mucizevi ilaçlara sahip olduğuna dair güvence verdi.

İLGİLİ:  Dünyanın en eski kentleri

Hitler'e Dr. Küster'in Anti Gaz hapları denen küçük siyah tabletler vererek başladı. Hitler, günde on altı tane alırdı ve görünüşe göre zehirli striknin içerdiğinden habersizdi. Yellenmesini – geçici olarak – hafifletmiş olsa da, son yıllarına damgasını vuracak olan dikkat kaybı ve solgun cilde neden olacaktı.

Morell daha sonra Führer'in bağırsak problemlerini daha da stabilize eden Mutaflor adlı bir tür hidrolize E. coli bakterisi reçete etti. Gerçekten de Hitler, doktorun çalışmasından o kadar memnun kaldı ki, onu Nazi seçkinlerinin yakın çevresine katılmaya davet etti. Morell bundan sonra bir daha yanından ayrılmadı.

Mide kramplarının yanı sıra Hitler uyku sersemliğinden de muzdaripti. Bunu hafifletmek için Morell ona altın folyo paketlerde, tozdan yaptığı sulu bir sıvı enjekte etti. Vitamultin adlı bu ilacın etken maddesini asla açıklamadı, ancak uygulandığı her durumda harikalar yarattı. Hitler birkaç dakika içinde koltuğundan canlanmış ve enerji dolu halde kalkardı.

Bir SS doktoru olan Ernst-Günther Schenck, Theodor Morell'in mucizevi tedavilerinden şüphelendi ve paketlerden birini gizlice almayı başardı. Bir laboratuvarda test ettiğinde içeriğinin amfetamin olduğunu buldu.

İlaçlar işe yaradığı sürece Hitler kendisine verilenlerden rahatsız değildi. Morell'in "tedavilerine" o kadar bağımlı hale geldi ki, tüm sağlık sorunlarını tamamen doktorun ellerine bıraktı ve sonuçları uzun vadede feci olacaktı. Hitler Sovyet Rusya'nın işgalini yönetirken testosteron, afyon, yatıştırıcı ve müshil dahil 80 kadar farklı ilaçla pompalanıyordu. Doktorun tıbbi defterlerine göre barbitürat, morfin, boğa sperması ve probiyotikler de verilmişti.

İLGİLİ:  Almanya'daki antisemitizmin nedeni neydi?

Kokain ilacı

Hitler ve Theodor Morell.
Hitler ve Theodor Morell.

Dr. Morell'in Führer'e reçete ettiği en şaşırtıcı ilaç kokaindi. Kokain 1930'ların Almanya'sında ara sıra tıbbi rahatsızlıklar için kullanılıyordu ancak her zaman aşırı düşük dozlarda ve %1'den az bir konsantrasyonda alınıyordu. Morell, Führer'e göz damlası yoluyla kokain vermeye başladı. İlaçlarını alan Hitler'in kendisini daha iyi hissetmesini beklediğini bildiğinden damlalara 10 kat fazla kokain koyuyordu. Böyle yoğun bir doz Hitler'de sonraki yıllarda deneyimleyeceği psikotik davranışı tetikleyecekti. (Psikoz, kişiyi dış dünyadan koparan davranış bozuklukları).

Adolf Hitler kokaini son derece etkili buldu. 2012'de Amerika'da gün ışığına çıkan tıbbi belgelere göre (Morell ve Führer'e katılmış diğer doktorlar tarafından yazılan 47 sayfalık rapor dahil) Hitler kısa süre sonra ilaca yoksunluk çekmeye başladı. Ciddi bir bağımlılık geliştirdiğinin açık işaretiydi. Göz damlalarının yanı sıra artık "sinüslerini temizlemek ve boğazını yatıştırmak için" de toz kokain çekmeye başladı.

Kokain esenlik duygusu uyandırmış olabilirdi ancak Führer'in cinsel dürtü eksikliğini artırmamıştı. Bu utanç verici durumun üstesinden gelmek için Morell ona erkeklik aşıları yapmaya başladı. Bunlar, genç boğaların prostat bezlerinden elde edilen özlerdi. Morell ayrıca testosterondan türetilen Testoviron adlı bir ilaç da reçete etti. Hitler, geceyi Eva Braun'la geçirmeden önce kendisine enjeksiyon yaptırırdı.

İLGİLİ:  Barbarossa Harekâtı: Hitler'in Sovyetler Birliği saldırısı

Uyuşturucuların etkisi

Bu tür ilaçlar, özellikle amfetaminleri almanın uzun vadeli etkisi, giderek daha düzensiz davranışlara yol açtı. Bunun en görünür tezahürü, kuzey İtalya'da Hitler ve Mussolini arasındaki bir toplantıda yaşandı. Hitler, İtalyan mevkidaşını savaşta taraf değiştirmemeye ikna etmeye çalışırken çılgınca isterik hale geldi. Üçüncü Reich tarihçilerine göre Morell, Mussolini'yi görmeye giderken Hitler'e kesinlikle bazı tabletler vermişti. Her yönden hiperdi. Çok hızlı bir şekilde durmadan konuşuyordu.

Savaş sona ermeye yaklaşırken Hitler'in sağlığı giderek kötüleşti. Kolları o kadar çok delinmişti ki deri altı izleriyle kaplıydı ve Eva Braun bu yüzden Morell'i "enjeksiyon şarlatanı" olmakla suçladı. Hitler'i bir bağımlıya dönüştürmüştü. Yine de doktor sevgili Führer'e kahramanca tapmaya devam etti ve neredeyse sonuna kadar Berlin'deki sığınağında kaldı.

Theodor Morell Üçüncü Reich'ın düşüşünden sonra Amerikalılar tarafından yakalandı ve iki yıldan fazla bir süre sorgulandı. Morell'i sorgulayan memurlardan biri onun kişisel hijyen eksikliğinden iğrendi.

Morell hiçbir zaman savaş suçuyla yargılanmadı ve 1948'de hapisten çıktıktan kısa süre sonra felç geçirerek öldü. Geride en sevdiği hastasının olağanüstü uyuşturucu bağımlılığını ortaya çıkaran tıbbi defterler bıraktı.

Hitler'i sağlığına kavuşturmakla görevlendirilen adamın, onun düşüşüne herkesten fazla katkıda bulunması ironiktir.

Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarına ilgilidir.