Kategoriler
Bilim & İnsan

Nikola Tesla'nın Ölüm Işını

Nikola Tesla savaş düşüncesinden hoşlanmıyordu ve tasarladığı Ölüm Işını ile dünyada savaşlara son verebileceğine inanıyordu. Yüz kilometrelerce ötedeki bir uçağı elektrikle vurarak düşürebilen bir icada imza atmıştı. Ölüm Işını sınırı geçen düşman askerlerini anında buharlaştırabiliyor, bir ülkeyi saldırıdan koruyabiliyordu. Çoğu ülkenin sahip olmak isteyeceği şeydi. "Ölüm Işını" on yıllarca silah geliştiricilerinin düşlerini süslerken, Nikola Tesla gerçek bir tanesini icat ettiğini açıklamıştı.

Ölüm Işını

tesla ölüm ışını
Nikola Tesla'nın Colorado Springs laboratuvarındaki yüksek voltajlı jeneratörü. Aralık 1899. (Wikimedia Commons)

Nikola Tesla 1856'da bugünkü Hırvatistan topraklarında doğmuş ve mühendislik eğitimi aldıktan sonra cebinde birkaç kuruşla Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etmiştir. Yeni bir ülkede mucit olarak çıktığı yolda Thomas Edison için çalışma fırsatı yakaladı. Genç Nikola Tesla'nın icatları devrim niteliğindeydi. Elektrik gücü üretmeyi ve elektrik akımını iletmeyi sağlayan sistemlerle ilgilendi. Ayrıca radyo teknolojisini ileri taşımıştı.

1800'lerin sonlarında alternatif akıma dair dünyayı değiştiren çalışmasından sonra 1900'lerin başında radyo ve kablosuz güç iletimine odaklandı ve Dünya çapında gazeteler Tesla'nın Colorado'da etrafa 40 metre uzunluğunda şimşekler çakan 20 katlı kulesini yazıyordu. Kulenin oluşturduğu gök gürültüsü 25 km öteden duyuluyordu.

Tesla'nın en büyük düşü hava yoluyla insanlığa ücretsiz sınırsız enerji sağlamanın bir yolunu geliştirmekti. Yaşamı süresince elektrik enerjisini kablosuz iletecek cihazlar tasarladı ancak finansman sorunları nedeniyle araştırmalarını yarıda kesti. Ancak 1934'te inanılmaz bir keşfe imza attığını duyurdu. Çok yüksek miktarda elektriği kilometrelerce öteye iletebilen bir cihaz tasarlamıştı.

İLGİLİ:  Nikola Tesla: Alternatif akımın mucidinin hayatı, sözleri ve icatları

Buluşuna "Teleforce" dedi. New York Times 1915'te buluştan "Tesla'nın Yeni Cihazı Thor'un Şimşekleri Gibi" dedi. Teleforce bugün Ölüm Işını olarak biliniyor. Cihazı yıldırım değil saatte 435.000 km hızla yol alan bir metal iyon demeti üretiyordu. Buluşunun bir santimetre karenin milyonda birine 100 milyar watt enerji ateşlediğini söyledi. Cihaz 400 kilometre uzaklıktaki bir uçağı düşürebiliyor ve insanları anında yok ediyordu.

Tesla'ya göre icadıyla düşmanları tamamen caydıracak bir ulusal savunma hattı kurulabilirdi. Ancak buluşunun barışçıl uygulanmasını umuyordu. Amacı ülkelerin birbirine saldırmasını imkansızlaştırmaktı. Ölüm Işını'yla savaşlara son verebileceğini umdu. Vatanı Yugoslavya II. Dünya Savaşı'nda Nazi işgaliyle çalkalandığında yurduna dönmesi ve Ölüm Işını'nı inşa etmesi için yalvarıldı.

Ancak Nikola Tesla'nın onurlu düşlerinin önünde büyük bir engel vardı: Kimse projeyi fonlamak istemedi. Birçok hükümete ulaştı. Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği ile görüştü ancak hiçbiri projeye kaynak sunmadı.

Dünyaya duyurulmaya hazır

Tesla'nın Ölüm Işını'na ait olduğu düşünülen yarım kalmış (olasılıkla kasıtlı olarak) tasarımı.
Tesla'nın Ölüm Işını'na ait olduğu düşünülen yarım kalmış (olasılıkla kasıtlı olarak) tasarımı.

Ta ki 1937'de bir gece Yugoslavya Büyükelçiliği'ndeki bir toplantıda Tesla yetkililere yalnızca buluşunun mümkün olduğunu anlatmadı aynı zamanda halihazırda bir tane inşa ettiğini açıkladı. Hatta birkaç ay içinde tüm dünyaya duyurabilirdi. Ancak dünya Tesla'nın Ölüm Işını'nı asla bitmiş halde göremedi çünkü aynı yıl bir sokağı geçerken Tesla'ya araba çarptı ve bir daha iyileşmedi. Bir oteldeki borcu birikince diğerine taşındığı dönemde 1943'te parasız yaşadığı New Yorker Oteli'nde 86 yaşında ölü bulundu.

İLGİLİ:  Hideki Yukawa | Kuantum alan teorisi üstüne çalışmalar

Amerikalı yetkililer silahın önce Nazi Almanya'sının ele geçirmesinden korktu, bu yüzden Tesla'nın belgelerine el koymaya karar verdi. Mucidin ölüm haberi üzerine ABD ordusu otele geldi ve icatlarının diğer ülkelerin eline geçmemesi için odasını aradı. Ordu Ölüm Işını'nın kağıtlarını bulamadı ya da en azından resmi olarak bulduğu bilinmiyor. Öyleyse icadı nereye kayboldu?

Hükümetin Tesla'nın Ölüm Işını'nı gizlice ele geçirmiş ancak doğrudan uygulamamış olması mümkün. Çünkü Soğuk Savaş sırasında benzer cihazlar geliştirildi. Dolayısıyla Tesla'nın icadından yararlanmış olabilirler. Tesla icatlarının çalınmasından hep şüphe duydu. Bu yüzden tasarımlarını daima şifrelerle doldururdu. Onları halka hiç göstermedi. Ancak Ölüm Işını cihazıyla yaptığı bir deney sırasında çevreye şiddetli yıldırımlar indirdiği komşuları tarafından rapor edildi. Aynı zamanda sürekli sarsıntı yaratması nedeniyle komşuları onun bir deprem makinesi yaptığını düşündüler.

Gizemli kasa

Amerikalı yetkililerin Sovyetlerin sözde ışın silahı için hazırladığı konsept çizimi.
Amerikalı yetkililerin Sovyetlerin sözde ışın silahı için hazırladığı 20. yüzyıl konsept çizimi.

Tesla'nın öldüğü zamanda ABD'nin Yugoslavya büyük elçisi Sava Kosanovic, Tesla'nın yeğeniydi ve derhal Tesla'nın odasına gitti. Güvenlik kasasını bir çilingire açtırdıktan sonra içinde fahri dereceler, altın madalya ve Tesla'nın 75. doğum gününe ait anma kitabı buldu. Anma kitabını aldı ve kasanın şifresini değiştirdi. FBI, Kosanovic'in casus olabileceğine inanarak onu tutuklamayı bile düşündü.

İLGİLİ:  Tesla kendiliğinden patlayan Model S için güncelleme yayımladı

İki gün sonra ABD hükümeti Tesla'nın tüm eşyalarına el koydu ve belgelerini Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden bir uzmana inceletti. Uzman icadın spekülatif olduğuna inandı. Tesla'nın iki blok ötedeki önceki otelinde gizemli bir kasa bıraktığı haberinin gelmesiyle yetkililer alana gidip kasayı otel yetkilisine açtırdılar. İçinde kahverengi bir paket vardı ve Tesla'nın el yazısını taşıyan bir notta paketteki prototipin 10.000 $ değerinde olduğu ve yanlış açılırsa patlayacağı yazıyordu. Paket bir cesaretle açıldı ve sıradan bir fizik cihazı olan Wheatstone köprüsü bulunmuştu. Beklentiler boşunaydı.

Belki de her şey bir kurmacaydı. Tesla gerçek bilim araştırmaları için fon sağlamak için bir tür yol arıyor olabilirdi. Hatta Sovyet hükümeti 1939'da ona ışın silahlarını araştırması için 25.000 dolar bile ödemişti. Benzer biçimde kasadaki sözde 10.000 dolar değerindeki cihaz ödemeyi göze alamayacağı otel faturaları için ortaya attığı bir sahte teminat olabilirdi. Gerçek ne olursa olsun Nikola Tesla'nın Ölüm Işını'na dair gerçekler bir daha asla bilinemeyecek.


Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarına ilgilidir.