Kategoriler
Sanat & Edebiyat

The Sound of Music'in (1965) arkasındaki gerçek hikaye nedir?

The Sound of Music, 20. yüzyılın en ikonik filmlerinden biridir. Julie Andrews ve Christopher Plummer'ın başrol oynadığı film, yedi çocuk için bir mürebbiye olan özgür ruhlu bir rahibenin hikayesini anlatıyor. Çocukların müzikal yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olur ve aile sonunda şarkı söyleme yetenekleriyle tanınır hale gelir. Film her yerde izleyicilerin kalbini kazandı, ancak bazı insanlar şunu merak edebilir: Hikaye gerçek olaylara mı dayanıyor?

von Trapp'ler gerçekte nasıl kaçtı?

The Sound of Music'in (1965) arkasındaki gerçek hikaye nedir?

Nazilerden kaçmak için Alpleri değil, villalarının arkasındaki demiryolu raylarını geçmek zorunda kaldılar. “The Sound of Music”in doruk noktasına ulaşan sahnesinde, von Trapp'ler gecenin karanlığında Avusturya'nın Salzburg kentinden kaçar ve çevredeki dağları aşarak İsviçre'ye güvenli bir yere ulaşır. Ancak gerçek hayatta Alpler'e tırmanmış olsalardı, von Trapp'ler yaklaşık 320 km uzaklıktaki tarafsız İsviçre'ye değil, Nazi Almanya'sına geçeceklerdi. “Hollywood'da coğrafya bilmiyorlar mı? Salzburg'un İsviçre sınırı yok!" Maria von Trapp filmi gördükten sonra böyle şikayet etti. Yazar Tom Santopietro'nun yeni kitabı "The Sound of Music Story"ye göre filmin yönetmeni Robert Wise, "Hollywood'da kendi coğrafyanızı yaratırsınız" yanıtını verdi.

İLGİLİ:  John Wick: Chapter 3 - Parabellum benzeri filmler

Von Trapp'in Avusturya'dan gerçek hayattaki ayrılışı, beyaz perdedeki kadar zamanlı olmasa da daha az dramatikti. Güpegündüz, aile villalarının arkasındaki kapıdan çıktılar ve Kaptan Georg von Trapp'ın doğum yeri 1920'de İtalyan toprakları olunca ailenin vatandaşlığa sahip olduğu İtalya'ya giden trene binmek için arkadaki demiryolu raylarını geçtiler. Salzburg sakinleri İtalya'da sözde aile tatiline çıkan kaptanı, hamile Maria'yı ve dokuz von Trapp çocuğunu yedekte bavullarıyla uğurladı. Tam zamanında ayrıldılar; ertesi gün Avusturya sınırları mühürlendi. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Nazi lideri Heinrich Himmler, von Trapp'in villasını yazlık konut olarak kullandı.

von Trapp çocuklarının adları ve yaşları değiştirildi

Gerçekte von Trapp'in en büyük çocuğu 17 yaşına giren Liesl değil, 1911'de doğan ve aile 1938'de Avusturya'dan kaçtığında pratisyen hekim olan Rupert'ti. Diğer yandan Liesl, Liesl bile değildi. Filmde von Trapp çocuklarının tüm adları değiştirildi.

Maria, mürebbiye değil öğretmendi

1926'da Georg von Trapp'in ikinci büyük kızı Maria, dört yıl önce ilk karısının hayatını alan aynı hastalık olan kızıl hastalığına yakalandı ve 6 kilometredeki okula yürüyemez oldu. Emekli deniz kaptanı, kızı için uygun bir öğretmen bulmak için Salzburg'daki Nonnberg Manastırı'nı ziyaret etti. Maria Augusta Kutschera'nın Viyana İlerici Eğitim için Devlet Öğretmenler Koleji'ndeki eğitimi ve kötüleşen sağlığıyla manastırda gizlenen biri olmasına rağmen manastıra resmen girmeden önce aldığı 10 aylık görev süresi nedeniyle seçildi. 21 yaşındaydı.

İLGİLİ:  Hüzünlü müzik dinlemek neden keyif verir?

Von Trapps, Avusturya'dan kaçmadan önce on yıllık evliydi

Naziler 1938'de Avusturya'nın kontrolünü ele geçirirken filmde evlenmelerinden farklı olarak, 47 yaşındaki Georg von Trapp ve 22 yaşındaki Maria aslında 26 Kasım 1927'de on yıldan fazla bir süre önce evlendiler.

Üç von Trapp çocuğu filmden çıkarıldı

Değişen zaman çerçevesinden dolayı, kaptan ve Maria'nın birlikte sahip oldukları üç çocuktan hiçbiri, kaptanın ilk karısından yedi çocukla birlikte filmde görünmedi. Kızı Rosmarie 1929'da doğdu ve Eleonore 1931'de doğdu. Oğul Johannes'in Ocak 1939'da Philadelphia'da doğumu, ailenin Avrupa'dan ayrılmasından aylar sonraydı ve von Trapp çocuklarının sayısı 10'a ulaştı.

Kaptan, filmde göründüğünden sıcak ve ilgiliydi

Von Trapp çocuklarının “The Sound of Music” hakkında sahip oldukları hayal kırıklıklarından biri, babalarının disiplinden uzak tasvir edilmesiydi. Kaptan, her çocuk için ayrı bir sese sahip düdük çalıp, onlara denizci kıyafetleri giydirirken, çocuklarını yürütmedi ya da ayakta bekletmedi. “Gerçekte, Georg sıcak ve sevgi dolu bir babaydı. Aslında Maria gibiydi," diye yazıyor Santopietro. Johannes von Trapp BBC'ye babasının "çok çekici bir adam, cömert, açık olduğunu ve hem tiyatro oyununda hem de filmdeki olmadığını söyledi. Annem film için bu tasviri değiştirmeye çalıştı ama başarılı olamadı.”

İLGİLİ:  Hollywood'un Altın Çağı ve sinemanın yükselişi

Maria'dan önce von Trapp'in evini müziğin sesi doldurdu

Kaptan müziği pek onaylamazdı. O ve ilk karısı evlerine müzik ve şarkıyı getirdiler ve hatta çocuklarına akordeon, keman ve gitar gibi müzik aletlerinin nasıl çalınacağını öğrettiler. Kızı Maria Franziska von Trapp, 1999 yılında Vanity Fair ile yaptığı bir röportajda “Gerçek annem çok müzikliydi” diye hatırlıyordu. “Keman ve piyano çaldı ve Maria ile tanışmadan önce hepimiz şarkı söyledik. O gelmeden önce en az yüz şarkımız vardı. Yaptığı şey bize madrigalleri öğretmekti ve elbette bunu yapmak çok zor ama bizim için sorun olmadığını gördük.”

Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarına ilgilidir.