Kategoriler
Bilim & İnsan

Axiom uzay görevi: UUİ'ye yapılan ilk özel görev

Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) yapılan ilk özel görev olan Axiom-1, 8 Nisan 2022'de havalandı ve SpaceX ve Axiom Space 9 Nisan'da Ax-1'in UUİ'ye bağlandığını doğruladı. Özel uzay şirketi Axiom Space tarafından planlanan ve düzenlenen bu görev uzayın sağladığı özel koşullarda çalışmalar ve deneyler yapmaları için uzaya araştırmacılar gönderdi. Axiom-1, NASA'nın izniyle düzenlendi ve SpaceX'in Dragon uzay aracıyla UUİ'ye fırlatıldı.

Axiom-1 uçuşunun özellikleri

Axiom uzay görevi

Uçuş, özel uzay şirketi Axiom Space tarafından organize edilip, yarı yeniden kullanılabilir uzay aracı SpaceX Dragon 2 kullanılarak tamamlandı. SpaceX ve Axiom Space toplamda üç fırlatma için anlaşma imzaladılar: Axiom-1, 2 ve 3.

Dragon uzay aracı UUİ'ye daha önce üç insanlı görev uçurmuştu. Bunların hepsi hükümet astronotlarını taşıyan NASA misyonlarıydı. Ancak bu kez ekip özeldi.

Axiom-1 uçuşu 8 Nisan'da Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden kalktı. Mürettebat ertesi gün Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı ve orada istasyondaki mürettebat tarafından karşılandı.

İLGİLİ:  Elektron nedir? Özellikleri, keşfi ve önemi

Axiom-1 uçuşu başta Tom Cruise ve Doug Liman ile yapılacaktı ve uzayda bir film çekme planları vardı. Ancak mürettebatta uzay aracı komutanı olarak Michael López-Alegría, pilot Larry Connor ve görev uzmanları Mark Pathy ve Eytan Stibbe yer aldı. Michael eski bir NASA pilotu ve şimdi Axiom Space'in başkan yardımcısıyken Connor, Pathy ve Stibbe yatırımcı ve hayırseverdi.

Yeni uzay istasyonu Axiom Station

UUİ 2031'de emekli olacak ancak Axiom Space'in Uluslararası Uzay İstasyonu'nda birden fazla proje için planları var. Hem Axiom-1 hem de Axiom-2'den sonra şirket 2024'te UUİ'ye kendi modüllerini bağlamak istiyor. Axiom Station dört bölümden oluşacak ve genel amacı UUİ'ye adanmış bir araştırma merkezi olması.

Axiom önümüzdeki birkaç yıl içinde bu laboratuvara ek bölümler göndermeye devam edecek ve sonunda UUİ'den tamamen ayrılarak yeni bir uzay istasyonuna dönüşecek. Axiom Station kendi başına çalışabilecek ve böylece 2031'de UUİ ile birlikte Dünya'ya çakılmayacak.

Ayrıca araştırma merkezini Space Entertainment Enterprise'a (SEE) genişleterek uzayda çekilecek bir Tom Cruise filmi yaratma planları var. Buna SEE-1 adı verilecek ve bir film ve TV stüdyosunun yanı sıra çeşitli eğlence akış hizmetlerine ev sahipliği yapacak.

İLGİLİ:  İlk uzay suçu NASA tarafından soruşturulmaya başlandı

Axiom-1 uçuşunun amacı neydi?

Axiom uzay görevi

Axiom Space, uzay yolculuğunu ticari olarak daha erişilebilir hale getirmeye odaklanan bir şirket. Axiom-1 uçuşu Uluslararası Uzay İstasyonu'na yapılan ilk özel görevdir. Axiom Space, uzay yolculuğunu ticari olarak daha uygun hale getirerek ve araştırmacıları uzaya çıkararak uzay ve insan vücudu hakkındaki anlayışı geliştirmeyi amaçlıyor.

Mürettebat üyeleri UUİ'deyken yalnızca pahalı bir manzaraya göz atmadı, bilim, eğitim ve sosyal uzlaşma araştırmaları yürüttü. 9 Nisan – 25 Nisan arasındaki görevde 25 farklı deneyde 100 saatlik araştırma yapıldı.

Uzay yolculuğunun yaşlanan hücreler (bölünmeyi geri dönüşsüz şekilde durduran ancak ölmeyen hücreler) ve kalp sağlığı üzerindeki etkisine bakıldı. Bu hücreler, yaşa bağlı birçok hastalıkla bağlantılıdır. Uzay uçuşu ortamlarının omurilik ve beyin dokusu üzerindeki etkilerini incelemek için görev öncesi ve sonrası MRG'lere odaklanıldı.

İLGİLİ:  Uluslararası Uzay İstasyonu: Konumu, özellikleri ve fazlası

İki yönlü holoportasyon bir diğer araştırmaydı. 3D projeksiyonlara sahip özel lensler için bir karma gerçeklik uygulaması olan iki yönlü hologram araştırması yapıldı. Birçok astronotun deneyimlediği, uzay uçuşuyla ilişkili görsel keskinlikte değişiklik olan nöro-oküler sendromu araştırıldı.

Sıradaki Axiom uçuşları

Axiom uzay görevi

Henüz resmi bir tarih bulunmamakla birlikte, Ax-2'nin şimdiden bir komutanı ve pilotu var. Operasyonun komutanı, daha önce uzaya üç kez seyahat etmiş emekli astronot olan Peggy Whitson'dır. UUİ'nin ilk kadın komutanı olmasının yanı sıra, uzayda en çok zaman geçiren Amerikalı olarak biliniyor.

John Shoffner, Ax-2'nin pilotu olarak ona katılacak. Whitson'ın aksine, Shoffner bir astronot değildir ve uzay eğitimi yoktur. Amerikalı bir araba yarışı pilotu, yatırımcı ve uçak pilotudur. UUİ sistemlerinde ve aynı zamanda özel uzay aracı operasyonlarında eğitim alacak.

İkili UUİ'de bir genomik şirketi ile işbirliği yaparak tek hücreli genomik üzerinde çalışacak (hücrelerdeki bireysellik, yeni hücreler ve bunların farkına dair çalışma). 10x Genomics şirketi tek-hücreli teknolojilerini bir mikro yerçekimi ortamında kullanıma sunmuş olacak.

Yazar Berkay Alpkunt

Coğrafya ve astronomi üzerine geniş kapsamlı içerikler hazırlıyor. Diğer ilgi alanları canlı hayatı, bilim tarihi ve ülkeler olarak sıralanır. Aynı zamanda bağımsız video oyunlarına ilgilidir.